صادرات در لغت به معنای انتقال یا ارسال کالا از جایی به جای دیگر چه در داخل کشور و یا از داخل به خارج کشور است . که در این مقاله منظور از صادرات کالا، صادرات قطعی کالا است و هدف خروج کالا از کشور (قلمرو گمرکی) می باشد .صادرات کالا نقطه آغاز ارتباط برقرار کردن با بازار هدف است. صادرات برای رشد توسعه اقتصادی کشور است که از فروش تولیدات یا خدمات به کشورهای دیگر برای کسب درآمد ارزی حاصل می شود و در برقراری موازنه تجاری و ایجاد تعادل اقتصادی کمک شایانی می کند. مقرراتی برای صادرات کالا ، وجود دارد و افرادی که تصمیم دارند در امور بازرگانی فعالیت داشته باشند، باید کارت بازرگانی را تهیه نمایند، تا فرد به عنوان بازرگان شناخته شود.

برای صادرات کالا افراد و تجار بعد از قصد و تصمیم به صادرات ،کارت بازرگانی دریافت می نمایند، سپس بازاریابی برای محصول را انجام می دهند و در مرحله بعد مذاکره و قرارداد با مشتری و نیز تهیه کالای صادراتی برای مشتری ، ارسال کالا ،انجام امور گمرکی و درنهایت دریافت وجه صورت می پذیرد. برای یک صادر کننده در تمام مراحل ذکر شده برای صادرات ،نکات مهمی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد تا دچار ضرر و زیان نشود .برای صادر کردن کالا با داشتن کارت بازرگانی معتبر، که تاریخ آن منقضی نشده باشد و نیز دارای بدهی مالیاتی نباشد،می توان اقدام نمود و پس از این شرایط ،برای کالای صادراتی باید لیست عدل بندی کالا ،لیست قیمت کالا ،گواهی مبدا و بارنامه بنا به نوع کالا و همچنین مجوزهای گوناگون از سازمانها اخذ شود. هنگام ارسال کالا ،اسناد و مدارک لازم به گمرک تحویل داده می شود و کالا به کشور مقصد صادر و پروانه صادراتی آن بعد از انجام کامل صادرات از گمرک دریافت می شود. بر حسب مجوز صدور، کالاهای صادراتی به سه گروه تقسیم می شوند :

  • کالاهای مجاز، کالایی که صدور آن با رعایت ضوابطی مانند ضوابط استاندارد ، گواهی بهداشت انسانی ، دامی ، نباتی احتیاجی به کسب مجوز ندارد.
  • کالاهای مشروط، به کالایی تعلق می گیرد که صدور آن با کسب مجوز امکان پذیر است.
  • کالاهای ممنوع الصدو ر،کالایی که صدور آن بنا به شرع اسلام ، به اعتبار خرید و فروش یا مصرف  و یا توسط قانون ممنوع گردد.

صادرات کالا از ایران

از مهمترین کالاهای صادراتی می توان به زعفران، پسته،کشمش،آهن،فرش، حیوانات زنده، فورآلدئید، کولرآبی، کربنات باریم طبیعی، پوست دباغی شده، خرما، محصولات تخت‌نوردشده ازآهن وفولاد، گاز زغال‌سنگ،گلیم، دی‌تیونیت ‌و سولفوکسیلات، شیره‌ و عصاره‌شیرین‌بیان، مویز و انگور خشک‌شده، مس، متانول، گوگرد و گل‌گوگرد، سنگ‌مرمر و تراورتن، وازلین گرید دارویی، موی حیوانات و زیره سبز اشاره نمود و ایران در سطح جهانی با صادرات این اقلام از نظر کیفیت بالا شناخته شده است. روند قیمت کالاهای صادراتی ‌طی سالهای ۱۳۹۱تا ۱۳۹۳ افزایشی بوده است.

مراحل صادرات کالا از ایران به این صورت است که درمرحله اول باید شخص یا شرکت صادرکننده شرایط لازم برای صادرات کالا را داشته باشد و آن سه شرط از جمله داشتن کارت بازرگانی معتبر، نداشتن پیمان ارزی معوق، دارا بودن حساب جاری یا قرض‌الحسنه نزد بانک محل مراجعه و در مرحله دوم، اخذ قیمت از کمیسیون نرخ‌ گذاری و مرحله سوم، مذاکره با خریداران خارجی و مرحله چهارم، صدور پروفرما و اعلام کتبی شرایط به خریدار خارجی جهت ارائه به بانک و گشایش اعتبار می باشد و نیز در مرحله پنجم دریافت اعتبار اسنادی که دریافت اعتبار از طریق بانک LC انجام می‌گیرد.

برای توسعه صادرات کالا و خدمات، اقداماتی در سال ۹۵ در پیش گرفته شد و بر این اساس تا پایان سال جاری پیش بینی می شود صادرات به حدود ۶۹ میلیارد دلار برسد، که ۵۰ میلیارد دلار آن در بخش کالا ،در سه گروه صنایع و معادن، کشاورزی و گازی و حدود ۱۹ میلیارد دلار آن مربوط به بخش خدمات است. اما برای اینکه این ارقام تحقق یابند باید شرایط مناسب مهیا شود. البته طبق آمارها وضعیت تجارت خارجی ایران در سال ۹۴ ،هفت درصد از نظر وزن و شانزده درصد از نظر ارزش، نسبت به سال گذشته، با کاهش مواجه بوده است.

صادرات کالا از کشورهای دیگر

کشورهای چین، ترکیه، امارات و آلمان از معدود کشورهایی هستند که در لیست عمده شرکای صادراتی ایران حضور دارند. کشورهای چین، عراق، افغانستان، ترکیه، عمان، امارات متحده عربی، ترکمنستان، پاکستان، آلمان و پرتغال به ترتیب ده مقصد عمده کالاهای صادراتی ایران در سال ۹۴ بوده اند.اقلام عمده صادراتی ایران در سال ۹۴، شامل متانول،پلی اتیلن گرید فیلم، آهن یا فولاد، سیمان پورتلند و قطعات تولید خودرو می شوند. در سال ۹۴ ،۴۲ میلیارد و ۴۱۵ میلیون دلار صادرات کالا انجام گرفته است و این رقم نشان‌ می دهد که ارزش صادرات کشور ۱۶٫۱۱صدم درصد نسبت به سال ۱۳۹۳ کاهش یافته ونیز حجم صادرات کشور به ۹۳ میلیون و ۵۲۰ هزار تن رسید و در مقایسه با سال گذشته ۷٫۱۸ صدم درصد کاهش داشته است. در سال ۱۳۹۴به ترتیب کشورهای چین، عراق، امارات عربی متحده، افغانستان و هند عمده‌ ترین خریداران کالاهای ایرانی بوده‌اند و سهم کشورهای امارات عربی متحده و افغانستان از کالاهای صادراتی ایران در مقایسه با سال ۱۳۹۳ افزایش داشته و سهم چین از کالاهای صادراتی ایران با بیش از ۲۳ درصد کاهش روبه رو بوده و نیز سهم هند ثابت مانده است.

کلمات مرتبط:

صادرات کالا صادرات محصولات صادرات خدمات صادرات تجهیزات صادرات دستگاه