شناسایی کابل اصل و فیک

لوازم جانبی اپل ارزان نیستند و اکثر کاربران نمی‌توانند با لوازم جانبی غیر اصلی سایر شرکت‌ها کنار بیایند. البته شاید با کابل لایتنینگ سایر تولیدکنندگان بتوان برای مثال آیفون را شارژ کرد یا برای به‌روزرسانی iOS و نقل و انتقال داده روی آیفون یا بالعکس از آن‌ استفاده کرد؛ اما به‌هیچ عنوان نمی‌توان برای شارژ مک‌بوک روی آداپتور غیر اصلی یا به‌ عبارتی، محصول شرکت‌های دیگر حساب باز کرد.

اپل غالبا کابل‌های لایتنینگ تولیدشده توسط شرکت‌های دیگر را مسدود نمی‌کند؛ اما توجه داشته باشید که همه‌ی انواع کابل‌ موجود در بازار کارایی مشابه ندارند و نمونه‌هایی که کیفیت پایینی دارند مستعد آسیب‌ رساندن به دستگاه هستند. اگر اخیرا کابل لایتنینگ خریداری کردید و از اصلی بودن آن اطمینان ندارید، با چند گام آسان می‌توانید به‌راحتی اصالت محصول را به‌وسیله‌ی ویندوز ۱۰ بررسی کنید تا مطمئن شوید تولیدشده توسط اپل است یا فقط نمونه‌ی غیر اصلی.

تشخیص اصالت کابل لایتنینگ اپل

برای تشخیص کابل لایتنینگ اصلی اپل باید اپلیکیشن ۳uTools را روی سیستم ویندوزی نصب کنید. این اپلیکیشن یک برنامه کامل برای مدیریت داده‌ها و بکاپ‌گیری از دستگاه‌های مجهز به iOS است و امکانات وسیع دیگری مثل جیلبریک فراهم می‌کند. ابزاری در این اپلیکیشن تعبیه شده است که به کمک آن می‌توان اصالت کابل لایتنیگ اپل را تشخیص داد و کابل اورجینال را از نمونه‌های مشابه به‌راحتی متمایز کرد.

۳uTools در هر آیفونی کار می‌کند؛ بنابراین فرقی ندارد که دستگاه کاربر جیلبریک شده باشد یا نه. این اپلیکیشن برای تشخیص کابل اصلی لایتنینگ اپل، تشخیص هندزفری بی‌سیم ایرپاد اصلی و تشخیص هندزفری ایرپاد اصلی اپل که از طریق ورودی لایتنینگ به دستگاه متصل می‌شود، به‌ یاری کاربران می‌آید.

مقاله‌های مرتبط:

برای تشخیص کابل اصلی لایتنینگ اپل روی ویندوز ۱۰ از طریق ۳uTools مراحل زیر را طی کنید:

۱-  ۳uTools را از وب‌سایت رسمی اپلیکیشن دانلود و نصب کنید.

۲- گوشی آیفون را با کابلی که قصد دارید اصالتش را بررسی کنید، به سیستمی که مجهز به ویندوز ‍۱۰ است، متصل کنید.

۳- اگر  پیام «آیا به این کامپیوتر اطمینان دارید؟» روی آیفون به ‌نمایش درآمد، گزینه‌ی Trust را انتخاب کنید.

۴- اپلیکیشن ۳uTools را باز کنید.

 

تشخیص اصالت کابل لایتنینگ اپل / Check Genuine Lightning Cable

۵- روی Toolbox در نوار منوی فوقانی کلیک کنید.

۶- بین ابزارهای گوناگون به ‌نمایش درآمده، Geniune Accessories را انتخاب کنید.

۷- بین گزینه‌های این ابزار Test Data Cable را بزنید.

۸- بلافاصله پنجره‌ای باز می‌شود که اطلاعات کابل را نشان می‌دهد و مشخص می‌کند که این کابل اصلی است یا توسط شرکت‌ دیگری به جز اپل تولید شده.

تشخیص اصالت کابل لایتنینگ اپل / Check Genuine Lightning Cable

 تشخیص اصالت سایر لوازم جانبی اپل

۳uTools امکان تشخیص اصالت هندزفری‌ بی‌سیم یا سیمی ایرپاد را نیز برای کاربر فراهم می‌کند. فرایند بررسی اصل بودن این دسته از محصولات کم‌وبیش مشابه فرایند قبلی است؛ البته در نظر داشته باشید که برای بررسی اصالت Airpods باید کیس شارژ هندزفری را به کامپیوتر متصل کنید و برای بررسی اصالت هندزفری Earpods و با توجه ‌به اینکه کامپیوتر ویندوزی ورودی لایتنینگ ندارد، باید درحالی‌که آیفون از طریق وای‌فای به کامپیوتر متصل شده است، هندزفری را به آیفون وصل کنید و سپس فرایند را از طریق ابزارهای تعبیه‌شده ادامه بدهید.

نتیجه‌گیری

همان‌طورکه پیش‌تر اشاره کردیم، در بیشتر موارد ضرورتی ندارد کابل لایتنینگ اصلی باشد. تقریبا می‌توان گفت هر نوع کابلی می‌تواند آیفون را شارژ کند و فقط برای نقل و انتقال داده ممکن است مشکلاتی ایجاد شود؛ البته احتمال روبه‌رو شدن با مشکلات جدی بسیار اندک است. اکثر کابل‌های لایتنینگ تولیدشده توسط شرکت‌های دیگر کارایی خیلی خوبی دارند. حتی نمونه‌هایی در بازار به ‌چشم می‌خورد که قیمتی بیشتر از کابل اورجینال دارند و محکم‌تر هستند؛ در نتیجه عمری بیشتر از کابل‌های لایتنینگ اصلی اپل خواهند داشت.